Leden 2009

Pop

31. ledna 2009 v 11:11 | Veronika |  Kytara v různých hudebních stylech
Pop vznikl na začátku šedesátých let 20. století po ústupu stylu rock & roll. Za první průkopníky popu lze považovat The Beach Boys, The Four Seasons, The Everly Brothers. Charakteristickými znaky popu je hlavně výrazná zpívaná melodie a moderní způsob doprovodu. Hlavním cílem popové písně je hlavně získat si přízeň diváků a stát se oblíbenou, proto většinou nebývá na poslech ani příliš složitá. Písně se většinou skládají ze slok a refrén. Texty obsahují nenáročná a často se opakující témata. Tyto skladby jsou většinou tvořeny z důvodu komerčního úspěchu, mezi hudebními styly tvoří různé kombinace, např. pop-rock, pop-folk, latin-pop... Pop bývá intelektuální částí lidí odmítán a odsuzován jako neumělecká hudba a neumělecký hudební styl. Nejúspěšnějšími interprety popu jsou: Madonna(Královna popu), Michael Jackson(Král popu), ABBA, The Bee Gees, Elton John, Frank Sinatra, Cher, Whitney Houston a v současné době například Avril Lavigne, Robbie Williams, Britney Spears a další...

Heavy metal

29. ledna 2009 v 10:49 | Veronika |  Kytara v různých hudebních stylech
Heavy metal je druh rockové hudby, který se jako vymezený hudebný styl objevil na přelomu 60. a 70. let ve Velké Británii a Spojených státech. Základy můžeme objevit v hardrockových skupinách, které kombinováním blues a rocku vytvořily nový hudební styl, charakteristický používáním elektrických kytar a bicích, a také hlasitým a zkresleným zvukem.

Jazz

28. ledna 2009 v 21:33 | Veronika |  Kytara v různých hudebních stylech
Jazz je proud hudby, který vznikl koncem 19. století v New Orleans. Jazz vychází z černošských worksongů, gospelů a spirituálů, hlavně však z blues. Jednoduše se vyvinul z Afro-americké hudby v níž se prolínaly černošské folklorní vlivy s bělošskou hudbou přistěhovalců z Evropy. Původ názvu není zcela jasný, avšak pravděpodobně se jedná o zkomolenou zkratku jas(mine) v narážce na jasmínový parfém populární v New Orleans v této době. První jazzové skupiny používaly ve svém názvu pravopis jass. Od vzniku jazzu se vyvinuly různé jazzové styly. Jazzová hudba je dnes tak široký pojem, že najít nějaký společný prvek je těžké. Jazz nejčastěji poznáte podle specifického rytmického cítění (synkopy, tečkovaný rytmus, zdůraznění druhé a čtvrté doby), částečně disharmonického notového sledu, opakující se melodie a frází s možností improvizace. Jednou z ikon jazzové hudby byl i slavný jazzový trumpetista, zpěvák a skladatel Louis Armstrong.

Punk

28. ledna 2009 v 13:13 | Veronika |  Kytara v různých hudebních stylech
Hudebně se punk vrátil k počátkům rocku a rock 'n' rollu, tzn. k využívání jednoduché melodie zpravidla o několika akordech a k ostrému, často satirickému textu. Za první punkovou skupinu jsou považováni Ramones, kteří vznikli v roce 1974 v New Yorku. Největší rozmach punk zaznamenal po roce 1976 v Británii, kde v té dobé začali hrát např. Sex Pistols, The Clash nebo Adicts. O styl blízký punku se již asi o deset let dříve pokoušeli např. Stooges, Velvet Underground, či Patti Smith.

Tres, dos, una, poste!!!! Aneb rozjíždíme blog...

28. ledna 2009 v 7:09 | Veronika |  Ostatní
Proč "Tres, dos, una, poste"? Proč ne "Tři dva jedna start" nebo "Three, two, one, go"?

Country

27. ledna 2009 v 21:54 | Veronika |  Kytara v různých hudebních stylech
Country (anglicky: Country music) je americký hudební styl, jehož počátky sahají do konce 18. století.Do popředí se pak dostal ve dvacátých letech 20. století. Byl výrazně ovlivněn hudbou španělských, francouzských a irských přistěhovalců. Typickými hudebními nástroji jsou: kytara (akustická i elektrická), steel kytara, housle, baskytara, bicí, klávesové nástroje.
Country skupiny a interpreti ve světě:
Osbourne Brothers, Country Gentleman, Eagles, Johny Cash, Hank Williams, Loretta Lynn, Emmylou Haris, Jimi Reeves, Dolly Parton...

Rock

27. ledna 2009 v 18:20 | Veronika |  Kytara v různých hudebních stylech
Rock je výrazný směr populární hudby a byl jednou z hlavních součástí popkultury konce 20. století. Typické rysy rockové hudby jsou především zpěv, použití elektrických kytar a výrazný rytmus (používají se bicí). Rocková hudba může obsahovat i jakékoliv ostatní hudební nástroje, pokud je jejich zvuk elektronicky zesílen a často i elektronicky modifikován. Na druhou stranu, většina čistě elektronických zvuků, které se v rockové hudbě používají, je tradičně analogového původu. Rockové kapely projevovaly už zhruba od 60. let 20. století největší hudební eklekticismus ze všech hudebních směrů, a vždycky se našli muzikanti, kteří prakticky jakákoliv pevná a neporušitelná pravidla tohoto žánru dokázali porušit.

No a co já a kytary?

27. ledna 2009 v 14:53 | Veronika |  Něco o mně...


K hudbě mě víceméně přivedli rodiče, lépe řečeno otec, ale hodně mi v tom pomáhali jeho kamarádi. První kytara, kterou jsem kdy měla, byla půjčená od jednoho známého. Měla jsem jí půjčenou asi dva měsíce, za tu dobu jsem se na ní naučila několik základních akordů. Začátky byly hodně těžké.

Co to vlastně basová kytara je?

27. ledna 2009 v 13:57 | Veronika |  Kytara jako hudební nástroj
Mnoho lidí si myslí, ža baskytara vypadá pouze tak, jak ji vidíte na horním obrázku nebo velmi podobně. Není to všek pravda.

Co to vlastně elektrická kytara je?

27. ledna 2009 v 9:43 | Veronika |  Kytara jako hudební nástroj


Správně bych měla psát elektrofonická... Ale jsme si jistá že daleko více lidí bude rozumnět pojmu "elektrická kytara" :).